Problemi osoba u invalidskim kolicima na niškim ulicama

Kada prosečan građanin Niša krene da obavi svoje svakodnevne obaveze, mala je šansa da obraća na nedostatke i barijere koje se nalaze ispred njega. Baš te barijere čine nepremostivu prepreku za osobe sa invaliditetom.

Foto-A-ilic1
foto: A.Ilić

Kako bi ulice, škole, sportske i mnoge druge ustanove bile prilagođene svima Skupština Srbije donela je pravilnik o tehničkim standardima pristupačnosti koji garantuje jednake mogućnosti pristupa, učešća i upotrebe objekata za sve korisnike. Međutim, da li se ta pravila sprovode u Nišu? Deo Voždove, kao i ulica Dragiše Cvetkovića, Skupština grada i Hala Čair, samo su neke od ustanova u kojima su potrebe hendikepiranih osoba stavljenje po strani.

Foto-Ivan-Novković
foto I. Novković

Bojan Stamenković, žitelj našeg grada, ujedno je član Sportsko rekreativnog udruženja osoba sa invaliditetom „Nais“ kao i Udruženja paraplegičara nišavskog okruga. Stamenković se ljubazno odazvao na naš poziv da odgovori na pitanje, koliko je Niš prilagođen OSI?

– Grad nije baš pristupačan, sa druge strane, nešto je i urađeno poslednjih godina. Međutim, najveći je problem što se postojeći zakon ne sprovodi, navodi Stamenković.

Na potezu od Voždove škole ka „Crvenom pevcu“ prolazak je otežan i osobama bez invaliditeta, a za osobe sa bilo kojom vrstom invaliditeta, prava je noćna mora. To nažalost nije jedini slučaj. U nedavno rekonstruisanoj ulici Dragiše Cvetkovića (nekadašnja Božidara Adžije) nije vođeno računa. U pomenutoj ulici postoje delovi na kojima ivičnjaci nisu oboreni u ravni sa asfaltom. Ukoliko se osoba u kolicima kreće ulicom bez pomoći prijatelja ili ličnog asistenta, njoj je praktično nemoguće da se po prelasku D. Cvetkovića popne na trotoar.

-To nije jedin slučaj. Nešto ranije, urađen je bulevar Medijana, radi se o potpuno novoizgrađenom bulevaru. Tamo takođe ivičnjaci nisu bili oboreni, a nakon sastanka sa Direkcijom za izgradnju grada obećano nam je da će to biti učinjeno, što je na kraju i ispunjeno. Ta „ispravka“ ulice koštala je grad dodatnih tri miliona dinara, kaže Stamenković.

On je potom ukazao na to koje ustanove u gradu nisu ili su minimalno prilagođene OSI.

– Zgrada opštine u ulici Nikole Pašića takođe, dobijali smo poziv da prisustvujemo sastanku o Strategiji sporta u Srbiji, tada je prisustvovao i Predrag Peruničić, Državni sekretar za sport. Sastanak je bio održan na drugom spratu zgrade koja nema lift. Hala Čair je skoro renovirana, a ulaz za osobe sa invaliditetom, koji se nalazi na istočnoj strani je zatrpan zemljom i peščanim nasipom, kako bi se zaštitili od poplava, ukazuje na problem Stamenković.

A.Ilić

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *