Do sada je prva asocijacija, na spomen Grada Vranja, bila “Nečista krv” jednog od naših najpoznatijih pisaca Bore Stankovića. Tačnije, njegovi opisi sokaka, ćepenaka, gospodskih kuća i prilika na jugu Srbije odnosno nekadašnjeg Vranja.
Ipak, vremena se menjaju, tradicija se čuva, ali navike su nekako drugačije. Od Borinog Vranja do danas mnogo toga se izmenilo, a jedna od stvari koja bi mogla ubuduće da se povezuje sa ovim gradom je stvaranje dobre atmosfere za dolazak investitora, a što bi značilo više radnih mesta, više posla pa i para.
To nije samo puka reč na papiru jer je Vranje jedno od deset lokacija u Srbiji koje su procenjene da je u njih najidealnije investirati. Takvo ime se ne dobija tek tako.
Nedavno je Ministarstvo privrede republike Srbije opredelilo šest miliona dinara za realizaciju projekta izgradnje atmosferske i fekalne kanalizacije u privredno – radnoj zoni Bunuševac, a o čemu je gradonačelnik Vranja dr Slobodan Milenković potpisao ugovor.
Učešće grada za realizaciju ove veoma značajne investicije iznosiće 5,5 miliona dinara i sredstva će biti izdvojena iz Fonda za ekologiju i zaštitu životne sredine, izjavila je gradska većnica Marina Đorđević.
Izvođač radova je firma Beonant iz Beograda, a rok za završetak je 30 dana od uvođenja u posao.
A s čim to Vranje sve raspolaže?
Vranje se pre svega izdvaja na mapi Srbije zbog svog izuzetnog povoljnog geografskog položaja.
Slobodna zona u Vranju iznosi 1.160.000 kvadratnih metara. Sa kompletnom infrastrukturom se nalazi na samo 5 kilometara od Koridora 10. Svetski poznata kompanija, Geox, je izgradila fabriku u Vranju, što dokazuje da grad poseduje kvalifikovanu radnu snagu, a što opet zadovoljava visoke poslovne standarde svakog investitora. Od radne zone u Vranju, Solun se nalazi na tri, Skoplje na jedan dok je za Sofiju u Bugarskoj potrebno dva sata vožnje.
Blizina Koridora 10 je svakako od izuzetno velokog značaja. Vranjska lokalna samouprava se smatra jednom od najaktivnijih uprava u Srbiji. Grad je osnovao mnoge usluge koje potpomažu investitore koristeći „all in one“ princip uz podršku partnera. Kako bi privukao nove investitore, grad nudi čitav niz podsticaja za pozicioniranje Vranja u grupi gradova sa najpovoljnijim troškovima poslovanja.
Planovi investitora
Ditre italia, poznati proizvođač nameštaja, se sprema da izgradi fabriku u Slobodnoj zoni Vranje, dok je i nekoliko drugih investitora potvrdilo svoje investicione namere u Vranju. Dva tržna centra očekuju da će početi izgradnju svojih objekata. Otvaranje novih radnih mesta je prioritet, ali velika pažnja je posvećena investicijama u infrastrukturu. Razvijen je glavni projekat reciklažnog centra.
Grad Vranje priprema projekte sa međunarodnim organizacijama
Kancelarija za lokalni ekonomski razvoj aktivno priprema projekte u saradnji sa međunarodnim organizacijama. Oko 20 projekata ukupne vrednosti od više od 2,5 miliona evra realizovano je samo tokom prošle godine.
Projekti su obuhvatiti direktne mere i mehanizme podrške zapošljavanju. Danas se kroz Vranje mogu čuti engleski, francuski, italijanski jezik od ljudi koji rade u Vranju dugi niz godina, dok brendirana roba koju proizvode vredni i stručni zaposleni radnici na kvalitetan način, nađe svoj put ka inostranom tržištu. Novi investitori su pronašli svoj put ka Vranju i priznaju ga kao mesto gde ulaganje vredi, jer uspeh je zagarantovan.
Gradjanin.rs