Dok se u našoj zemlji beleži rast malignih oboljenja i mentalnih poremećaja, zdravstvo u Srbiji je osiromašeno, korumpirano i neefikasno. Po rečima neuropsihijatra Miodraga Stankovića, trend porasta bolesti, prati pad zarada lekara i medicinskog osoblja koje su najniže u Evropi. Komentarišući rešenje kojim je Grad Niš platio blizu 2 miliona dinara idejno rešenje za spomenik oslobodiocima Niša, predsednik GO Levice Srbije, Slaviša Dinić, istakao je da aktuelna vlast pokazuje rasipništvo u trenutku kada je svaki deseti Nišlija korisnik neke vrste socijalne pomoći, što je nedopustivo.
Na osnovu izveštaja Evropskog zdravstvenog potrošačkog indeksa, srpsko zdravstvo nalazi se na 30. mestu od 35 zemalja EU koje se prate, dakle skoro među poslednjima u Evropi.
U ovom izveštaju, kao indikatori, nisu uzete u obzir plate lekare, ni korupcija, pa se izveštaj može smatrati i „doteranim“.
„Srbija je u samom vrhu u novotkrivenim malignim bolestima, a osim telesnog, građanima je ugroženo i mentalno zdravlje, o čemu se malo govori u javnosti. Zarad socijalnog mira, olakšana je nabavka sedativa, a po potrošnji sedativa, Srbija je na vrhu.“ rekao je Miodrag Stanković, neuropsihijatar.
Levica Srbije u svom programu posebno sagledava oblast zdravsta, predlaže povećanje plata zaposlenima u zdravstvu, jer bi se na taj način smanjila postojeća korupcija. Zalaže se za besplatnu zdravstvenu zaštitu građana Srbije i ukidanje participacije od 50 dinara, jer ona nije donela očekivane rezultate, osim što je smanjila efikasnost i povećala administriranje na uštrb pružanja kvalitetnih zdravstvenih usluga.
„Potrebno je omogućiti punu platu, zdravstvenu i socijalnu zaštitu roditeljima dece koja boluju od malignih oboljenja, ili imaju neku vrstu invaliditeta, kao i usvajanje zakona o roditelju- negovatelju. „ rekao je na konferenciju za štampu doktor Stanković.
Levica Srbije podržala je i donošenje „Aleskinog zakona“, ističući da je potrebna bolja zaštita mentalnog zdravlja stanovništva, a posebno dece i adolescenata.
Slaviša Dinić, predsednik Gradskog odbora Levice Srbije, kritikovao je rešenje koje potpisao gradonačelnik Niša, Zoran Perišić, a kojim se za izbor idejnog rešenja za Spomenik oslobodiocima Grada Niša u Drugom svetskom ratu iz gradske kase izdvaja blizu dva miliona dinara.
„Levica Srbije smatra da nije vreme da se ovako bezobrazno velika suma daje za nagrade i honorare Stručnom timu. Po ovom rešenju, četiri člana Stručnog tima koji su birali idejna rešenja za Spomenik, primili su za četiri sastanka po 48.000 dinara, kao i pojedinačni jednokratni iznos od 120.000 dinara. Sporna je i visina nagrada za idejna rešenja, od 600.000, 400.000 i 200.000 dinara . U situaciji kada je grad osiromašen i kada svaki deseti Nišlija prima neku vrstu socijalne pomoći, ovo rešenje je ravno bezobrazluku“, kazao je Dinić na današnjoj konferenciji GO Levice Srbije.