Ima Nišlija koji doručkuju burek već 40 godina – svaki dan, a znate li gde?
Malo je radnji u Nišu koje mogu da se pohvale tako dugim stažom kao što je pekara Ratka Marinkovića na glavnoj raskrsnici u naselju Bubanj. Radnja odnosno tadašnja hlebara radi od 1930. godine. Radila je čak i za vreme nemačke okupacije za vreme Drugog svetskog rata. Prekinula je sa radom, ali ubrzo je ponovo počela da radi posleratnih godina kada je ukinuta privatna inicijativa.
Njen sadašnji vlasnik, Ratko Marinković na ovom mestu pravi burek, hleb i pecivo od 1976. godine.
Učio sam zanat u pekari (sadašnjoj)„Branković“. Tada je u najam neke 1952/3. godine držao pekaru neki Cvetan Stefanović. Posle navršene škole tamo sam „ispek’o“ zanat, a 1972. godine sam kupio ovaj lokal. Bilo je tu nekih problema tako da sam počeo da radim četiri godine kasnije – priča gospodin Ratko.
On kaže da je prvi, davne 1930. godine na tom mestu pekaru otvorio neki Stojanović, a kasnije je zanat preuzeo neki Ranđel od koga jke i kupljen lokal, a koji je takođe pravio hleb i burek.
Trebalo je davno, osamdeseti, da radim neku adaptaciju i tražili su mi dokaz da je tu bila pekara. Odem u Istorisjski arhiv, ponesem litar Vinjaka i tepsiju bureka i kažem „ljudi pomozite“. Tamo bila dva momka koji su mi odmah sutra javili da dođem. I stvarno crno na belo mi našli da je na ovom mestu radila takozvana hlebara – priča Marinković.
On kaže da su na tom mestu, na raskrsnici na Bubnju, nekada bile pojate gde su se u oboru čuvale ovce.
Ovaj kraj se iz tih ranijih godina mnogo izmenio. Tu nadole je nekada bila ledara gde se pravio i sekao led na veće komade i onda se odnosio u grad konjskim kolima. To je moglo nekada jer su zime bile strašno hladne, Nišava je stalno bila zaleđena – priča gos’n Ratko i dodaje da je tačno da burek ide uz jogurt, ali da ga neki vole i uz pivo.
Ima komšija koji doručkuju burek već 40 godine – svaki dan!
Ma nije jedan, ima komšija koji svaki dan doručkuju burek. Nekad sami dolaze, nekad pošalju ženu i decu. Burek je niški specijalitet i što je važno, u Nišu nema lošeg bureka. Nišlije oduvek doručkuju burek. Možda nekada i pređu na nešto drugo, ali se vraćaju bureku. A, pošteno, on je i najzdraviji. Nema ništa u njemu sem soli, vode i brašna i normalno mesa, sira, spanaća, zavisno sa čim je spravljen. Ovo pecivo ima aditiva zbog volumena…. – objašnjava gos’n Ratko.
M.Smiljković
Da to je ta naša (pekara), slane kifle, perece (pekara)
bolje burek nego big mek (pekara), radimo od pet