Od 1. januara sledeće godine plaćaćemo porez na podrume, šupe, bunare, kotlarnice, bazene, svinjce, kokošinjce, štale, senike, ambare, golubarnike, pušnice, sušare, ribnjake, pa čak i na nadstrešnice koje pokrivaju površinu veću od deset kvadrata. Cenu za utvrđivanje iznosa poreza diktiraće cene po kojima su prodavane garaže u konkretnoj opštini. Ovo je predviđeno novim izmenama Zakona o porezima na imovinu, čiji nacrt objavilo Ministarstvo finansija, a preneli pojedini srpski mediji.
Ovu pomalo neshvatljivu meru nisu uvodile ni režimi koji su Srbiju držali u ropstvu, ali očigledno da se neko dosetio da od naroda može da se izvuče još neki dinar. Istina, o ovom nacrtu su pojedini ljudi koji ga brane rekli da je dobar i da je u stvari štedljiv za potrošače, ali nisu razjasnili to nesuvislo objašnjenje.
Oporezivaće se takoreći sve što domaćin može da vidi u svom gazdinstvu.
Ministarstvo finansija precizira tri grupe pomoćnih objekata koji se oporezuju.
U prvoj grupi su dve vrste objekata – oni koji nisu zgrade: bunari, bazeni, rezervoari, cisterne… i oni koji spadaju u pomoćne zgrade izgrađene na istom zemljištu gde i stambeni ili poslovni objekat. To su kotlarnice, podrumi, šupe za smeštaj ogreva i slično.
Druga grupa pomoćnih objekata obuhvata ekonomske objekte u skladu sa zakonom kojim se uređuje planiranje i izgradnja.
Treća grupa su nadstrešnice osnove preko deset kvadrata koje su samostalni objekti.
Kada je reč o ovoj drugoj grupi – ekonomski objekti, regulisani Zakonom o planiranju i izgradnji, spisak je još širi.
Ekonomski objekti jesu objekti za gajenje životinja (staje za gajenje konja, štale za gajenje goveda, objekti za gajenje živine, koza, ovaca i svinja, kao i objekti za gajenje golubova, kunića, ukrasne živine i ptica); prateći objekti za gajenje domaćih životinja (ispusti za stoku, betonske piste za odlaganje čvrstog stajnjaka, objekti za skladištenje osoke); objekti za skladištenje stočne hrane (senici, magacini za skladištenje koncentrovane stočne hrane, betonirane silo jame i silo trenčevi), objekti za skladištenje poljoprivrednih proizvoda (ambari,koševi), ribnjaci, krečane, ćumurane i drugi slični objekti na poljoprivrednom gazdinstvu (objekti za mašine i vozila, pušnice, sušionice i sl.)”, navodi se Zakonu o planiranju i izgradnji.
Nacrt izmena Zakona o porezima na imovinu je u nekoj vrsti javne rasprave trajao do juče i to on line (ko je znao), a šta će Vlada odnosno poslanici da izglasaju i da li je ovo moguće videćemo na nekim od narednih zasedanja skupštine Srbije.
Kako će se obračunavati
Porez na imovinu utvrđivaća se i plaćati u skladu sa novim zakonom počev za 2021. godinu.
“Kod utvrđivanja poreza na imovinu za 2021. godinu za pomoćne objekte primenjivaće se prosečne cene kvadratnog metra garaža i garažnih mesta u zonama koje su utvrđene na osnovu cena u prometu tih nepokretnosti u zonama ili graničnim zonama u skladu sa članom 6. Zakona o porezima na imovinu, odnosno prosečne cene garaža i garažnih mesta u najopremljenijoj zoni, ako su objavljene do 30. novembra 2020. godine”, navodi se u novom Zakonu o porezima na imovinu.
M.S.
Auuuu… al’ vi , „Gradjanin“-Niš, zaostajete za novim vestima iz „naše sadašnjosti“ tzv. budućnosti – „zlatne“ ! Posle trimeseca posetih vaš portal i eto…
Možete li , molim vas, da mi kažete : Šta je sa g-dinom M. M urednikom i vlasnikom NoNo novina? Rastufi nas Covid19 , k’o manastirske mačke !
Unapred sam vam zahvalan!