Istorijski arhiv Niš nastavlja akciju digitalizacije arhivske građe, i poziva sve građane ukoliko imaju neka stara dokumenta koja žele da trajno sačuvaju, zakažu besplatan termin.
Grad Niš usko je vezan za razvoj arhiva i arhivistike u Srbiji. Još 1846. godine Srpsko učeno društvo je iniciralo ideju o čuvanju pisane građe, ali je trebalo 50 godina da Narodna skupština Kraljevine Srbije, 1898. godine u Nišu donese Zakon o Državnoj arhivi i postavi temelje savremene arhivistike u Srbiji.
U depoima Istorijskog arhiva Niš čuva se preko 800 fondova, tj. 4000 dužnih metara arhivske građe, koja čini pokretno kulturno dobro i obuhvata sve oblasti društvenog života, a ovog puta arhiv omogućava građanima da trajno sačuvaju neka svoja stara dokumenta.
„Ukaz, diplomu, fotografiju, svedočanstvo, letak, plakat i drugi štampani, pisani materijal iz nacionalne, lokalne i porodične istorije, ako želite da omogućite njihovo trajno čuvanje, pozovite i zakažite termin u kome ćemo besplatno digitalizovati vašu građu po najvišim arhivističkim standardima.“ – navode iz arhiva.
Arhiv poseduje 7 vrednih zbirki fotografija, plakata, Varia i zbirku 77 rukopisnih hronika, biografija i autobiografija učesnika NOR-a, zbirku mikrofilmova i zbirku pečata.
Najstariji dokument koji se čuva u Istorijskom arhivu Niš je Bakrotisk iz 1737. godine, koji je ujedno i najbitniji izvor o austrijskom osvajanju Niša iste godine.
M.T.